anadoluverumelimedya.com

Yeşiller Partisi’nin önergesi kabul edildi: ‘Almanya’dan Türkiye’ye silah ihracatı durdurulacak’

Reklam alanı

Yeşiller Partisi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’e yönelik askeri operasyonuna tepki olarak Türkiye’de konuşlandırılmış bütün Alman askerlerinin geri çekilmesini ve NATO ortağı Türkiye’ye Almanya’dan silah ve teçhizat ihracatının durdurulmasını talep etti.

Reklam alanı

DW Türkçe’de yer alan habere göre; Yeşiller Partisi’nin Hannover’de yapılan iki günlük kongresinde delegeler tarafından sunulan ilgili önerge kabul edildi. Önergede, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) IŞİD’den kurtarılarak özgürleştirilen bölgeleri hedef alan askeri operasyonu uluslararası hukuka aykırı olarak nitelendirildi. Önergede, TSK’ya atfen “Kuzey Suriye’ye girilmesi ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki yangına körükle gidiyor” ifadesi kullanıldı.

Almanya markası Leopard 2 tanklarının Afrin operasyonunda kullanıldığına ilişkin fotoğrafların Almanya basınına da yansıması, Almanya’da tartışma yaratmıştı. Almanya hükümetinden geçen hafta başında yapılan açıklamada, “Tankların operasyonda kullanıldığına dair bilgimiz yok” denilmişti.

Kritik konularda hükümet karar verecek

Almanya Federal Hükümeti, Ankara ile Berlin arasındaki gerilim nedeniyle Türkiye’ye silah ihracatına sınırlamalar getirmişti. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, perşembe günü Spiegel dergisine verdiği demeçte, yeni hükümet kurulana kadar Türkiye’ye daha önce satılan tankların modernizasyonu gibi kritik konularda karar alınmayacağını vurgulamıştı. Basına yansıyan haberlerde, Türkiye’nin TSK’ya ait Alman yapımı tankların modernizasyonu için talepte bulunduğu, Almanya hükümetinin de bu talebe yeşil ışık yaktığı belirtilmişti.

Almanya Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Sahra Wagenknecht da geçen hafta yaptığı açıklamada, Afrin operasyonuna tepki olarak NATO üssünde görevli Almanya askerlerinin Konya’dan çekilmesini ve Türkiye’ye silah sevkiyatının durdurulmasını talep etmişti.

siyasihaber3.org

Reklam alanı
About armadmin 9279 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.