anadoluverumelimedya.com

Milli Eğitim Bakanlığı’na 92 milyar 528 milyon lira kaynak ayrıldı

Reklam alanı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2018 bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. MEB‘e 92 milyar 528 milyon lira kaynak aktaracak. Eğitim için ayrılan genel bütçe ise 134 milyar 727 milyon lira olarak belirlendi.

Reklam alanı

MEB’in 92 milyar 528 milyon liralık kaynağının kalemler arasındaki dağılımı incelendiğinde çok tartışalacak bir ayrıntı göze çarptı. Din eğitimi için ayrılan bütçe yüzde 68 arttırıldı. Bu artış ise 7.7 milyar lira demek.

TEOG yerine getirilen Mahalli Yerleştirme Sistemi ile başlayan imam hatip liseleri tartışmaları sürerken böyle bir pay arttırımı dikkat çekti.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne verilecek  7.7 milyar liralık ödeneğin 6.6 milyar lirası imam hatip okulları için kullanılacak. Bütçenin yüzde 69’u personel giderlerine, yüzde 11’i ise memurların sigorta primlerine ayrıldı.

Hükümetin eğitime ayrıdığı bütçenin toplamı ise 134 milyar 727 milyon lira. Bu bütçenin 92 milyar 528 milyon lira MEB bütçesi olarak belirledi. 27 milyar 761 milyon lira YÖK ve üniversitelere, 537 milyon lira ise Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) verilecek.

MEB, özel okullar için ayrılan payı da arttıracak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sunum yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, son iki yılda 2.850 özel okul açıldığını açıkladı. Bakan Yılmaz, “Özel sektörün payının arttırılması yolundaki çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

ulusal.com.tr

Reklam alanı
About armadmin 9278 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.