anadoluverumelimedya.com

‘ABD istihbaratının Primakov’un ölümünde katkısı olabilir’

Reklam alanı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD istihbaratının Primakov’un ölümünde katkısı olabileceğini belirtti.

Reklam alanı

Zaharova’nın aktardığına göre ABD’de görevli bir Rus diplomattan, eski Başbakan Yevgeniy Primakov’un tedavisi için gereken ve sadece ABD’de bulunan bir ilacı alması ve diplomatik yollardan Moskova’ya ulaştırması istendi.

“Primakov’un ailesi ve arkadaşlarının girişimiyle toplanan paralar ABD’ye ulaştırıldıktan sonra, Rus diplomat ilacı almak için gittiği bir eczanede ABD’li istihbarat üyelerinden iş teklifi aldı. ABD’li istihbarat üyeleri diplomatın yanına yaklaştı ve mobil erişimin olmadığı bodrum kata indirdi. Bir saat konuştular” diyen Zaharova, Rus diplomatla ABD’li istihbarat arasında ‘sıradan bir konuşmadan çok, bir iş görüşmesi’ gerçekleştirildiğini ifade etti.

KERRY’NİN ÇABALARINA RAĞMEN TEDAVİDE ZAMAN KAYBEDİLDİ

Zaharova, “Primakov’un ailesi ve arkadaşlarının girişimiyle toplanan paralar ABD’ye ulaştırıldıktan sonra, Rus diplomat ilacı almak için gittiği bir eczanede ABD’li istihbarat üyelerinden iş teklifi aldı. ABD’li istihbarat üyeleri diplomatın yanına yaklaştı ve mobil erişimin olmadığı bodrum kata indirdi. Bir saat konuştular. Rus diplomatla konuşulan şeyler, sıradan bir konuşmadan çok, bir iş görüşmesi gibiydi” dedi.

ABD’li istihbaratçıların Rus diplomatı yasadışı ilaç ticareti yapmakla suçlayıp korkutmaya çalıştığını anlatan Zaharova, istihbaratçıların Primakov için alınan ilaca el koyduğunu ve yaklaşık 10 bin dolarlık ilaç parasını geri vermediğini de kaydetti.

Bakanlık sözcüsü, bu gelişmeyi kabul edilemez bulan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin çabalarına rağmen Primakov’un tedavisinde çok zaman kaybedildiğini vurguladı.

ABD İSTİHBARATI, WASHINGTON-MOSKOVA İLİŞKİLERİNE BİLİNÇLİ OLARAK ZARAR VERDİ

Rus diplomatın düzmece ‘yasadışı ilaç ticareti yapma suçlaması’ nedeniyle sınır dışı edildiğini belirten Zaharova, ABD istihbaratının iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere bilinçli olarak zarar verdiğinin altını çizdi.

1998-1999 yıllarında Rusya Başbakanı olarak görev yapan Primakov, Haziran 2015’te hayatını kaybetmişti.

Reklam alanı
About armadmin 9278 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.