İETT’den Enerjisini Güneşten Alan Konsept Akıllı Durak

İETT tarafından üretilen enerjisini güneş panellerinden alan Konsept Akıllı Durak, Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı.

Reklam alanı

Güneş enerjisi gündelik hayatımızda iyiden iyiye yer bulmaya başladı. Güneş enerjisi gündelik hayatın çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kullanılıyor artık.

Saatten pile, giysiden aydınlatma sistemlerine, ulaşımdan iletişime kadar birçok alanda güneş enerji sistemlerinden yararlanılıyor.

Türkiye’de güneş enerjisinin gündelik hayatımıza yeterince girdiği söylenemese de yavaş yavaş çeşitli alanlarda yer almaya başladığını gözlemliyoruz.

Yalnızca enerji tasarrufu sağlanması açısından değil aynı zamanda fiziksel ve zihinsel açıdan da güvenilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisine kolaylıkla ulaşabilmek birçok açıdan kolaylık sağlayabilecek bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Yalnızca özel sektörün çalışmaları ve projeleri yeterli olmayabilir. Bu doğrultuda kamusal hayatı oluşturan çeşitli kulvarlarda da kamu destekli projelerin sayısının ve niteliğinin artması önem taşıyor.

Bu doğrultuda, İETT tarafından üretilen enerjisini güneş panellerinden alan Konsept Akıllı Durak, Yıldız Teknik Üniversitesi durağında hizmet vermeye başladı. İstanbulluların hizmetine giren projenin önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

İETT’den yapılan açıklamaya göre, her geçen gün yeni projelere imza atan İETT, ‘’Konsept Akıllı Durak’’ projesini hayata geçirerek yolcu memnuniyetini artıracak proje çalışmalarını hızlandırdı. Tüm teknolojik yenilikleri içinde barındıran Konsept durak, LCD/LED tabanlı dijital yolcu bilgilendirme alanları, biletmatik cihazı, bas-konuş ünitesi, engelli araçlarının şarj edilebileceği arabirimler, duraktaki yolculara ücretsiz internet kullanım hizmeti verebilen ve şehir mimarisine uygun olarak tasarlandı.

Enerjisi güneş panellerinden

Teknoloji alanındaki en son yenilikleri hizmetlerinde giderek daha fazla kullanan İETT, çevre dostu bu sistem ile modern, hızlı, kaliteli ve doğru ulaşım imkanı sağlıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi durağında konumlandırılan Konsept Akıllı Durak enerjisini otobüsün durağının üzerinde yer alan güneş panellerinden alıyor. Ayrıca güneş enerjisi ile çalışan akıllı durakta bekleyen yolcu, otobüsün o durağa ne kadar uzaklıkta bulunduğunu, hangi otobüsün ne zaman geçtiğini yanındakine sormak yerine, sistemden öğrenebiliyor.

Akülü engelli araçlarına şarj imkanı

Hayata geçirilen bu uygulama ile akülü araçlarıyla durağa gelen engelli yolcular şarj cihazı bulunan alana giderek rahatlıkla aküsünü şarj edip yolculuğuna devam etme imkanı bulacak.

Bas-konuş sistemiyle her an iletişim

Konsept Akıllı Durağın özellikleri arasında yer alan bas-konuş sistemi de yolcularla her an iletişim imkanı sunuyor. Bas-konuş sistemi İETT ile anlık olarak sesli iletişim imkânı sağlıyor. Bu cihazlar sayesinde görme engelli yolcular otobüslerin tahmini varış süreleri hakkında sesli bilgilendirme yapılabildiği gibi, tüm yolculara canlı operatör desteği de veriliyor.

alternatifenerji

About armadmin 9318 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.

İlk yorumu yazan siz olun

Yorumunuzu yazın