anadoluverumelimedya.com

AKP Tarihinin Yunanistan’a En Ağır TÜRK Tokadı!

Reklam alanı

Ankara’dan; Çipras, Pavlopulos ve Sarkisyan’a çok sert tepki: “Siz hastasınız!”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Çipras’ın 1915 olayları üzerinden Türkiye’ye ve Türk kimliğine yönelik iddialarına sert yanıt verdi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un ve Başbakan Aleksis Çipras’ın sözde Ermeni soykırımı ile ilgili yaklaşımlarına  sert tepki gösterdi. Bilgiç, Yunanistan ile Ermenistan’ın soykırım iddialarını ve devlet yetkililerinin son açıklamalarını, “Türk kimliğine yönelik hastalıklı bir anlayışın ürünü” olarak nitelendirdi.
24 Nisan Ermenistan’da sözde 1915 Ermeni Soykırımı’nı anma günü. Ermenistan, her yıl 24 Nisan öncesinde bu yönde propaganda faaliyeti içine giriyor. Bu yılki propaganda faaliyetinin startı ise Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Serkisyan’ın, 14 Mart’ta başlayan Atina ziyareti sırasında verildi. Sarkisyan, Yunanistan gezisi çerçevesinde Başbakan Aleksis Çipras ve Cumhurbaşkanı Pavlopulos ile görüştü.
Bu görüşmelerin ardından yapılan açıklamalarda; Sarkisyan, Pavlopulos ve Çipras, Osmanlı İmparotorluğu’nun parçalanması sürecinde yani 1915 ile 1922 tarihleri arasında Anadolu’da yaşanan trajediler konusunda Türk kimliğine yönelik olarak ağır ithamlarda bulundu.
Bahse konu olan dönemde, Osmanlı İmparatorluğu içinde yaşayan bazı Ermeni ve Rumlar, Anadolu’yu işgal etmeye çalışan emperyalist güçlerin safında yer almışlardı. Emperyalizmin Anadolu’yu işgaline karşı verilen ulusal mücadele sırasında bazı trajediler yaşanmıştı. Yaşanan bu trajedilere, Ermenistan ve Yunanistan’ın aşırı milliyetçi yaklaşımına karşı Ankara’dan bu anlayışın hastalıklı olduğu tepkisi geldi.
ANKARA’DAN SERT TEPKİ
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, bu açıklamalara şu tepkiyi gösterdi:
 
“Söz konusu açıklamalar Yunanistan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin ve dayanışmanın Türk kimliğine yönelik ortak bir husumet ve karalama üzerine inşa edildiğini gösteren hastalıklı bir anlayışın ürünüdür.
Türkiye ve Türk milleti, hukuk dışı, gerçeklikten kopuk, tek yanlı ve saplantılı bir tarih dayatmasını her fırsatta gündeme getirenlere hiçbir şekilde itibar etmeyecektir.”(Milliyet)
Reklam alanı
Reklam alanı
About armadmin 9285 Artikel
Günlük olaylara toplum duyarlılığını yükseltebilmeyi umuyoruz.

İlk yorumu yazan siz olun

Yorumunuzu yazın